Jakie czynniki mają wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Jakie czynniki mają wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych

Planując inwestycję w moduły fotowoltaiczne, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które wpłyną na ogólne działanie całego systemu OZE. Poprawne umiejscowienie paneli, ich kąt nachylenia, a także regularna kontrola instalacji mają kluczowe znaczenie dla jej działania. W dalszej części tekstu omówimy, dlaczego te aspekty są istotne zarówno przed inwestycją w system fotowoltaiczny, jak i w trakcie jego eksploatacji. Zapraszamy!

Miejsce idealne. Gdzie zainstalować fotowoltaikę?


Miejsce ustawienia paneli ma ogromne znaczenie dla ich wydajności. Zależy ona bowiem od tego, jak wiele promieni słonecznych moduły są w stanie zaabsorbować i przekształcić w energię elektryczną. Panele ustawione w niewłaściwym miejscu mogą znacząco ograniczyć potencjał produkcyjny. Warto dodać, że wydajność systemu ma także wpływ na finanse – inwestycja nie będzie opłacalna i nie przyniesie wyraźnej oszczędności, do jakiej standardowo mogą przyczynić się rozwiązania OZE, jeśli będą pojawiać się problemy z wydajnością.

Brak zacienienia to podstawa!

Montaż modułów w zacienionym miejscu może znacznie obniżyć ich wydajność – nawet o połowę. Oczywiście, istnieją alternatywne rozwiązania, jak mikroinwertery czy optymalizatory, które pozwolą uzyskać maksymalną moc z każdego modułu bądź wyregulują napięcie bez względu na zacienienie. Dzięki nim można zminimalizować negatywny wpływ cieniowania i osiągnąć jak największą produkcję energii. Jest to szczególnie istotne w przypadku instalacji fotowoltaicznych w miejscach, w których cieniowanie jest nieuniknione. Warto jednak zawczasu dobrze przemyśleć lokalizację paneli, aby nie trzeba było inwestować w dodatkowe rozwiązania. Jednak jeśli będziemy mieli możliwość wyboru, lepiej nie korzystać z tego typu rozwiązań i wybrać sprzyjające technologii miejsce.

Kąt i kierunek ustawienia

Powinniśmy zdawać sobie sprawę także z tego, że w zależności od położenia geograficznego kąt nachylenia może być różny. Przyjęło się, że 30-35° w południowej Polsce to najlepsze rozwiązanie, z kolei na północy kąt ten powinien oscylować między 35-40°. Jedyną różnicą mogą być góry – tu nachylenie zalecane jest nawet do 45°, tak aby uzyskać maksymalną ilość promieni słonecznych. Najlepszym kierunkiem do ustawienia paneli jest południe, więc jeśli mamy możliwość je tak umieścić, warto o to zadbać. Jeśli jednak nie jest to możliwe, wówczas można skierować je w kierunku zachodnim lub wschodnim. Dzięki temu wykorzystamy możliwości modułów w maksymalny sposób, niezależnie od pory roku.

Rozwiązania przy płaskim dachu

Brak skośnego dachu nie jest powodem do tego, by rezygnować z instalacji! W takich sytuacjach wykorzystywane są specjalnie zaprojektowane, trwałe konstrukcje, na których można zamontować panele pod wybranym kątem. Co ciekawe, jeśli kąt ich nachylenia wzrasta, odległość między panelami także musi zostać zwiększona, aby uniknąć wspomnianego cieniowania. Tutaj warto wspomnieć, że rozwiązanie ze stelażem może się również sprawdzić w przypadku dachów o mniejszej powierzchni.

Co jeszcze wpływa na wydajność paneli?

Regularna pielęgnacja

Wiele osób uważa, że czyszczenie modułów nie jest konieczne – w końcu deszcz prędzej czy później zmyje wszystkie zabrudzenia. Jednak to założenie nie jest całkowicie trafne. W końcu posiadając dom blisko pól czy lasów, trudno będzie uniknąć chociażby zbierającego się na panelach osadu. Możemy także znaleźć na nich ślady trudniejsze do usunięcia, jak przylegające do paneli liście, które mimowolnie będą wpływały na działanie całego systemu, w tym na wydajność komponentów. Najlepsze i najbardziej nasłonecznione miejsce na niewiele się zda, gdy na modułach będzie zalegał brud. Przyjęło się, że dobrym rozwiązaniem jest gruntowne oczyszczenie paneli dwukrotnie w ciągu roku.

Temperatura

Paradoksalnie wysoka temperatura paneli może negatywnie wpłynąć na ich wydajność. Dlatego kluczową kwestią jest zadbanie o odpowiednią wentylację i chłodzenie komponentów, szczególnie tych umieszczonych w nasłonecznionych miejscach. Niektóre systemy wykorzystują np. chłodzenie wodne, aby zmniejszyć temperaturę paneli i zwiększyć ich wydajność. Co więcej, długotrwałe narażenie modułów na wysokie temperatury może także wpłynąć na ich trwałość oraz żywotność, warto więc regularnie monitorować systemy chłodzenia, szczególnie latem.

Jak widać, odpowiednie ustawienie modułów fotowoltaicznych jest kluczowe, ale to nie jedyna kwestia, którą musimy brać pod uwagę przed inwestycją w ten ekologiczny system. Regularna kontrola i pielęgnacja komponentów także są niezbędne, jeśli chcemy, aby skutecznie nam służyły. Jednak nie musimy się na tym znać! Specjaliści z branży już na etapie audytu z pewnością będą służyć fachową radą i podpowiedzą, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze!