Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to obecnie najpopularniejsze dofinansowanie do pompy ciepła i fotowoltaiki. Ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych dzięki wymianie źródeł ciepła. Okres wdrażania programu Czyste Powietrze przewidziany jest na lata 2018-2030. W tym czasie pompa ciepła i fotowoltaika mogą być nawet o kilkadziesiąt procent tańsze. Dofinansowanie przeznaczone jest dla właścicieli budynków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych (w tym dla osób budujących nowy dom). Dotacja może wynosić do 27 000 zł na urządzenia, materiały czy usługi. Na program dofinansowania do fotowoltaiki i pomp przewidziane zostało łącznie aż 103 miliardy złotych.

Dotacje do pomp ciepła obejmują demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda albo gruntowej pompy ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i c.w.u.

Dodatkowo mogą być wykonane (dopuszcza się wybór więcej niż jednego elementu z zakresu):

  • demontaż oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub c.w.u. (w tym kolektorów słonecznych),
  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych (zawiera również demontaż),
  • dokumentacja dotycząca powyższego zakresu: audyt energetyczny (pod warunkiem wykonania ocieplenia przegród budowlanych), dokumentacja projektowa, ekspertyzy.

 

Program Mój Prąd

To cieszące się dużym zainteresowaniem dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Dotacja do fotowoltaiki z programu Mój Prąd powstała celem zwiększenia produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub wzrostu autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub ciepła) oraz zwiększenia efektywności zarządzania energią elektryczną na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Przedsięwzięcia muszą przyczyniać się do realizacji krajowego celu dotyczącego udziału OZE w konsumpcji i wytwarzaniu energii ogółem oraz muszą zapewniać poszanowanie środowiska i ochronę krajobrazu (co jest możliwe zwłaszcza w przypadku zastosowania mikroinstalacji fotowoltaicznej). Dotacje na fotowoltaikę z programu Mój Prąd będą przysługiwały w latach 2021-2023. Czasu pozostało niewiele, więc warto wykorzystać je do utworzenia farm lub przydomowych instalacji fotowoltaicznych.
dofinansowanie do instalacji fotowoltainczej
Dotacja na instalację fotowoltaiczną może zostać przyznana w przypadku, gdy przedsięwzięcie polega na zakupie i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych.

 

Ulga termomodernizacyjna

Ulga przysługuje podatnikom, których dochody są opodatkowane zgodnie ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku (art. 26h tej ustawy) oraz opłacającym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 11 tej ustawy).

Dotacja oraz ulga są instrumentami niezależnymi od siebie, wspierającymi przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Katalog kosztów kwalifikowanych w Programie Czyste Powietrze określony został odrębnie od katalogu kosztów odliczanych w ramach ulgi termomodernizacyjnej, wskazanego w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. poz. 2489).

 

Zaplanuj swoją przyszłość już dziś — zgłoś się po dofinansowanie!

Obawiasz się rosnących cen energii? A może stawiasz na bezpieczeństwo i ekologię? Dofinansowanie do fotowoltaiki i pomp ciepła powstało z myślą o Twoich potrzebach! Nie krępuj się, korzystaj — pozostało niewiele czasu. Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych pozwoli Ci wykluczyć zbędne koszta montażu sprzętu, a także częściowo zwrócić jego zakup. Czy coś tracisz? Wręcz przeciwnie: zyskujesz tani prąd oraz niezależność energetyczną. Przydomowa instalacja fotowoltaiczna to jednak nie wszystko. Dofinansowanie może zostać wykorzystane do utworzenia farm fotowoltaicznych. Dopłaty sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Możesz zyskać jeszcze więcej! Połączenie, jakim jest fotowoltaika i pompa ciepła, pozwoli Ci uzyskać wyższe dofinansowanie, a tym samym czerpać więcej korzyści. Do powietrznej pompy ciepła (np. pompa ciepła powietrze-woda) możesz uzyskać dotację w kwocie nawet kilku tysięcy złotych — to dobra opcja do nowego domu, ale też dla rolników i nie tylko. Nie czekaj! Farma fotowoltaiczna, pompy ciepła, panele… — dofinansowanie na te i inne rozwiązania to krok w kierunku lepszej przyszłości dla Ciebie i Twoich dzieci.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, na czym dokładnie polega dofinansowanie do pomp ciepła i jakie konkretnie pompy ciepła możesz zakupić, napisz do nas. Pomożemy Ci wybrać rozwiązania dla nowych budynków mieszkalnych i domów jednorodzinnych. Nowy budynek czy dom stanie się dzięki temu energooszczędny. Chętnie rozwiejemy także Twoje wątpliwości związane z fotowoltaiką. Zarówno rolnicy, jak i inne osoby, mogą liczyć na niezwykle wysokie dofinansowanie. Już dziś ciesz się nowym, lepszym i oszczędniejszym domem!

Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa!

Przesyłając nam dane kontaktowe wyrażasz zgodę na przekazanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej (w szczególności na podany adres email lub numer telefonu) informacji handlowych zgodnie z Ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144 poz. 1204.)