Zarówno mieszkańcy domów wolnostojących, jak i bloków coraz częściej poszukują sposobów na samodzielną produkcję energii. Aby zamontować instalację fotowoltaiczną w miejscach o ograniczonym dostępie do dachu, ogródka czy też innego terenu przydomowego, niezbędne jest jednak spełnienie pewnych wymogów. Jakich? W poniższym wpisie przyjrzymy się temu bliżej. Jesteś gotów na eksplorację tematu?
Spis treści
Fotowoltaika na balkonie w bloku – czy to ma sens?
Zacznijmy od tego, czy instalacja paneli fotowoltaicznych na takim obiekcie ma w ogóle zasadność. Okazuje się, że tak! Wiele osób mieszkających w bloku decyduje się na montaż modułów na balustradach. Dlaczego? Rozwiązanie to pozwala bowiem maksymalnie wykorzystać dostępny metraż, a jednocześnie wciąż zapewnia dostęp do światła dziennego. Co ciekawe, często ta opcja jest mniej kosztowna i łatwiejsza w realizacji niż tradycyjna. Dzięki temu mieszkańcy budynków wieloosobowych mogą korzystać z energii, obniżając swoje rachunki za prąd, a przy tym zadbać również o ochronę środowiska.
Fotowoltaika na balkonie a jej opłacalność
Panele fotowoltaiczne zakładane na balkonie mogą być doskonałą alternatywą dla wielu osób, jednak opłacalność inwestycji zależy od kilku czynników. Co na to wpływa? Przede wszystkim dobre nasłonecznienie oraz odpowiedni kąt nachylenia instalacji. Tego typu instalacja nieco różni się od klasycznej, dlatego w budynkach wielorodzinnych stosuje się odmienne rozwiązania technologiczne. Jakie?
- Plug and play – najprostsza i najtańsza opcja. Taki zestaw z łatwością można zamontować samemu w domu, podłączając go do gniazdka.
- On-grid – zminiaturyzowana wersja standardowej instalacji PV, wymaga podłączenia do domowej rozdzielnicy elektrycznej.
- Off-grid – działa bez połączenia z siecią energetyczną.
- System hybrydowy – łączy cechy, które posiada instalacja off-grid oraz on-grid. Może współpracować z siecią, ale jest też w stanie działać samodzielnie.
Kto i kiedy może zainstalować panele PV na balkonie?
Panele słoneczne może zamontować każdy właściciel mieszkania spełniający określone warunki techniczne. Jakie? To przede wszystkim posiadanie balkonu z odpowiednim usytuowaniem (kierunki: wschód, zachód, południe lub ich pochodne). Minimalna szerokość konstrukcji nie może być mniejsza niż 2 m. Miejsce musi również posiadać wystarczającą nośność i prawidłowy stan techniczny domowej sieci elektrycznej.
Jakie pozwolenia są potrzebne? Konieczne jest uzyskanie zgody od spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy budynku. Wniosek powinien być też poparty odpowiednim projektem całej instalacji.
Fotowoltaika na balkonie ma sens przede wszystkim wtedy, gdy możemy efektywnie wykorzystać wytworzoną energię na miejscu, a lokalizacja i jej warunki sprzyjają maksymalnej produkcji prądu. Przy odpowiednich predyspozycjach może przynieść znaczące korzyści finansowe oraz ekologiczne, a także przyczynić się do większej niezależności energetycznej swoich użytkowników.