Dotacja na instalację fotowoltaiczną – „Mój Prąd”

dofinansowanie mój prąd

Polski rynek odnawialnych źródeł energii przeżywa prawdziwy boom. Obserwując panującą sytuację, można zauważyć ciągły wzrost zainteresowania takimi rozwiązaniami, tym bardziej w ostatnim czasie, kiedy ceny prądu zaczęły znacząco wzrastać. W obliczu wszystkich nadchodzących podwyżek korzystanie z fotowoltaiki czy innych odnawialnych źródeł energii stanie się normą nie tylko dla przedsiębiorców, ale i dla klientów indywidualnych. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy przedstawić jeden z programów, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych. Zapraszamy do lektury!

Zostań prosumentem

panele fotowoltaiczne
Prosumentem nazywa się osobę fizyczną, która nie tylko korzysta z prądu, ale włącza się w jego wytwarzanie przy pomocy własnych paneli słonecznych. Tak uzyskana energia elektryczna spożytkowana jest na bieżące potrzeby prosumenta bądź zdeponowana w sieci właściwej spółki energetycznej. Każdy prosument ma możliwość jej odebrania w późniejszym okresie, który trwa do 12 miesięcy. Powodów, aby zająć się samodzielnym wytwarzaniem energii, nie brakuje, tym bardziej że rząd przygotował programy będące wsparciem finansowym dla domowych instalacji fotowoltaicznych.

„Mój Prąd” – bezzwrotna dotacja do fotowoltaiki

Jedną z bardziej popularnych, rządowych inicjatyw jest program, który funkcjonuje pod nazwą „Mój Prąd”. Zakup fotowoltaiki jest dużym jak na jeden raz wydatkiem, dlatego państwo wyszło z propozycją jednorazowej i bezzwrotnej dotacji na zakup oraz montaż odpowiedniej instalacji. Z dofinansowania skorzystać może każda osoba fizyczna, która w dniu 23 lipca 2019 roku lub po tej dacie nabyła sprzęt fotowoltaiczny o mocy od 2 kW do 10 kW. Co istotne, do kwalifikacji wniosków i kosztów brana pod uwagę jest data opłacenia faktury.
Wysokość świadczenia, które może uzyskać prosument, wynosi 50% kwoty poniesionych wydatków na zakup, a także na zainstalowanie fotowoltaiki w gospodarstwie domowym. Nabór wniosków prowadzony jest tylko w formie elektronicznej.

Czwarta edycja programu

W grudniu 2022 roku ruszyła czwarta edycja programu „Mój Prąd”, która wypada najkorzystniej na tle pozostałych edycji. Zwiększono bowiem kwoty dofinansowania fotowoltaiki na:

Edycja „4.0” adresowana jest do osób, które zdecydują się na montaż instalacji w nowym systemie rozliczeniowym – net-billingu – oraz dla osób, które zdążyły już zainstalować fotowoltaikę w określonym w programie, terminie. Jak widać, jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które może wpłynąć na wzrost zainteresowania tego typu odnawialnym źródłem energii.

Dzięki dostępnym dopłatom do fotowoltaiki rynek odnawialnej energii słonecznej wciąż się rozwija. Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny, warto zastanowić się nad przystąpieniem do programu „Mój Prąd”. Nie dość, że w ten sposób można przysłużyć się środowisku, to na dodatek uzyska się wsparcie finansowe i znikną obawy o zbyt wysoką kwotę instalacji!