Jak działa klimatyzacja?

ustawianie temperatury w klimatyzacji

W dzisiejszych czasach klimatyzacja stała się powszechnym elementem wyposażenia domów i firm. Jej rola w zapewnieniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach jest nieoceniona, zwłaszcza w gorące letnie dni i nikogo już nie dziwi jej widok wewnątrz pomieszczeń. Jednak nie wszyscy wiemy jaka jest jej budowa i na jakiej zasadzie działa. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy poruszyć tę kwestię, a także rozważyć, czy zainstalowanie jej w domu jest dobrym pomysłem. Zapraszamy do lektury!

Budowa klimatyzacji

klimatyzator kasetonowy hyundaiGłówne elementy klimatyzacji to zewnętrzna jednostka z kompresorem oraz wewnętrzna jednostka z wentylatorem oraz parownikiem. Pierwsza z nich jest umieszczona na elewacji budynku i pełni rolę kondensatora oraz skraplacza – odpowiada za odprowadzanie ciepła na zewnątrz, a także za kondensację czynnika chłodzącego. Z kolei wewnętrzna jednostka znajduje się w pomieszczeniu i jest odpowiedzialna za rozprowadzanie schłodzonego powietrza. Dodatkowo system klimatyzacji może być wyposażony w sterownik, który umożliwia regulację temperatury, nawiewu powietrza, wilgotności czy innych parametrów, co pozwala na indywidualne dostosowanie temperatury do indywidualnych preferencji.

Zasada działania

Klimatyzacja działa na zasadzie cyrkulacji i chłodzenia powietrza. Proces rozpoczyna się od pobrania ciepłego powietrza z pomieszczenia przez wentylator, który przepycha je przez filtr, usuwając zanieczyszczenia i drobne cząsteczki. Następnie powietrze trafia do parownika, gdzie zostaje przerobione przez czynnik chłodzący krążący w układzie. Takie schłodzone powietrze jest rozprowadzane z powrotem do pomieszczenia przez system nawiewowy, zapewniając wskazaną temperaturę. Co więcej, współczesne klimatyzatory mają funkcję ogrzewania, więc sprawdzą się również zimą.

klimatyzator kasetonowy hyundai

Klimatyzacja a zużycie prądu

Zużycie prądu przez klimatyzację zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i moc urządzenia, czas pracy, temperatura zewnętrzna, izolacja budynku czy wybrane ustawienia, lecz istnieje łatwy sposób, aby obliczyć szacunkowe zużycie energii. Będą potrzebne nam następujące parametry:

Aby dokonać obliczeń, wystarczy pomnożyć moc klimatyzatora przez czas pracy – uzyskany wynik będzie określał zużycie energii w kilowatogodzinach (kWh). Mnożąc dziennie zużycie energii przez liczbę dni w miesiącu, uzyskamy interesujący nas wynik.

Klimatyzacja może być świetnym rozwiązaniem do domu, zapewniając przyjemną temperaturę przez cały rok. To świetne rozwiązanie, które pozwoli nam się czuć komfortowo. Ponadto możliwość oszacowania kosztów związanych z używaniem urządzenia jeszcze przed zakupem sprawia, że możemy sprawdzić, który model klimatyzatora będzie dla nas odpowiedni. Wybierając energooszczędne modele i dbając o odpowiednie ustawienia, możemy cieszyć się komfortem klimatyzacji bez nadmiernego obciążania naszego budżetu!