Jak otrzymać dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 roku?

Jak otrzymać dofinansowanie fotowoltaiki w 2024 roku?

Obecnie coraz więcej osób planujących założyć panele fotowoltaiczne lub chcących rozbudować posiadaną już instalację wnioskuje o dotacje z programów dofinansowania. W ramach takiego wsparcia oferowany jest duży zwrot kosztów kwalifikowanych. Co roku zmieniają się zasady przyznawania wsparcia finansowego — warto więc być na bieżąco z informacjami przekazywanymi w tej sprawie. W tym artykule przedstawimy, kto może się ubiegać o dotację, gdzie znaleźć wskazówki dotyczące składania wniosku oraz na co tak właściwie przysługuje dofinansowanie.

Dofinansowania energii odnawialnej w Polsce

dofinansowanie pompy ciepła

W naszym kraju możemy wymienić dwa główne programy dofinansowań. Pierwszy – Mój prąd – to wsparcie finansowe udzielane osobom, które chcą zainwestować w odnawialne źródła energii. Pomoc oferowana jest w formie bezzwrotnej dotacji w wysokości maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych. Drugi program to Czyste powietrze, który za cel postawił sobie termomodernizację starych systemów ogrzewania emitujących zanieczyszczenia do naszego otoczenia.

Kto może się ubiegać?

Oba programy kierowane są do osób prywatnych, chcących założyć własną instalację fotowoltaiczną lub powiększyć i zmodernizować obecne już panele. Docelowy odbiorca programu to każdy właściciel domu jednorodzinnego, który chce założyć moduły słoneczne, pompę ciepła lub wymienić swój stary piec.

Na co przysługuje dofinansowanie?

Skoro już wiesz, kto może ubiegać się o dotacje, to teraz przedstawimy, jakie elementy instalacji obejmuje wsparcie. Zacznijmy od programu Mój prąd. Jest to dotacja na instalację fotowoltaiczną nową lub już istniejącą. Dofinansowanie obejmuje też pompy ciepła, magazyny energii, a także kolektory słoneczne. Wymiana starego pieca to nie jedyny aspekt, w którym może wspierać program Czyste powietrze: dofinansowanie do pompy ciepła, wymiana okien, założenie ocieplenia domu, a przede wszystkim zapewnienie Twojej rodzinie ekologicznego ogrzewania nieemitującego zanieczyszczeń do atmosfery – możliwości wsparcia są ogromne! Trzeba tylko wiedzieć, co zrobić, aby je otrzymać.

Składanie wniosków

Do programu zbierani są kandydaci w trakcie edycji, które różnią się od siebie wytycznymi, obiektami finansowania i innymi aspektami. Dla osób chcących uzyskać wsparcie niezwykle ważne jest monitorowanie stron internetowych programów. Znajdziemy tam wszystkie potrzebne informacje, które pozwolą otrzymać nam dotacje do instalacji fotowoltaicznych lub dofinansowanie do pompy ciepła, a także innych urządzeń. Za pośrednictwem tych platform możliwe (a nawet konieczne – np. w przypadku programu Mój prąd) jest złożenie wniosku online.

Aktualnie wiele osób zastanawia się nad założeniem paneli fotowoltaicznych, ale ciągle zadają sobie pytanie — czy nadal się to opłaca? Odpowiedź brzmi: tak. Możemy otrzymać wiele środków na instalacje, takie jak fotowoltaika i pompa ciepła. Dofinansowanie tego typu przedsięwzięć ma na celu zmniejszenie używania nieekologicznych źródeł prądu oraz ogrzewania. Mechanizmy te pomogą nam oszczędzić na rachunkach, a ich wydajność pozwoli nam zwrócić zainwestowane pieniądze w niedługim czasie.