Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens?

Ogrzewanie klimatyzatorem – czy to ma sens?

Choć klimatyzatory nie kojarzą się ze standardowymi systemami grzewczymi w domach czy lokalach użytkowych, to z powodzeniem sprawdzą się również w tej roli! Są nie tylko doskonałą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania, ale i nieocenionym wsparciem latem, kiedy zapewniają chłodne powietrze. Jesteście ciekawi, jak działają? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Jak to tak naprawdę działa?

ogrzewanie klimatyzatorem

Klimatyzator posiadający funkcję grzania dzieli się na dwa typy – split oraz multisplit. One z kolei dzielą się na dwa rodzaje jednostek, czyli wewnętrzną i zewnętrzną. Kiedy temperatura wzrasta oraz używamy klimatyzacji do chłodzenia, jednostka wewnętrzna pełni funkcję parownika, a zewnętrzna skraplacza. Jednak jeśli wykorzystujemy ją do ogrzewania, sytuacja się odwraca. Przy klimatyzacjach typu split to jednostka zewnętrzna transferuje energię cieplną do jednostki wewnętrznej, a ta ogrzewa pomieszczenie.

Dodatkowe urządzenie grzewcze

W związku z tym, że klimatyzatory pobierają energię cieplną z zewnątrz, wydajność tych urządzeń jest zależna od temperatury powietrza. Im jest ona niższa,tym mniejsza będzie wydajność klimatyzatora. Instalatorzy zalecają więc stosowanie klimatyzatorów jako dodatkowych urządzeń grzewczych. Sprawdzą się one zwłaszcza wczesną wiosną lub jesienią, gdy nie działa jeszcze centralne ogrzewanie bądź piec.

Czy to się opłaca?

Ogrzewanie klimatyzatorem pomieszczeń podczas sezonów przejściowych oraz dogrzewanie ich zimą to z pewnością opłacalne i wygodne rozwiązanie, szczególnie kiedy domowników nie ma w domu. Pozostawienie kotła na węgiel bez nadzoru jest nad wyraz ryzykowne, a z klimatyzacją uda się utrzymać stałą temperaturę. Ponadto sprawdzi się ona do biur, domków letniskowych czy sklepików. Urządzenia te z pewnością stały się konkurencyjne, gdyż oprócz docieplenia będą chłodziły latem.

Jak obliczyć koszt takiego ogrzewania? Wystarczy pomnożyć pobór prądu urządzenia oraz liczbę godzin pracy w danym okresie, a otrzymaną wartość ponownie pomnożyć, tym razem przez aktualną cenę za 1 kW. Oczywiście dużą rolę odegra tu model klimatyzatora, który został wybrany, lecz warto pamiętać, że nowoczesne klimatyzatory w trybie grzania pobierają mniej prądu niż poprzednie wersje urządzeń.

Klimatyzator z funkcją grzania może być doskonałym rozwiązaniem do domów, sklepów czy biur. Choć nie zastąpi ogrzewania centralnego, świetnie poradzi sobie z dogrzaniem pomieszczeń i dodatkowo oczyści pomieszczenie z drobnoustrojów oraz alergenów. Dla osób poszukujących efektywnego, a także wygodnego rozwiązania to urządzenie może być trafnym wyborem!