Pompy ciepła — ekologiczne urządzenia grzewcze

zmiany klimatu

Pompy ciepła są jedną z najnowocześniejszych technologii grzewczych, dedykowanych zarówno budynkom mieszkalnym, jak i komercyjnym oraz przemysłowym. Te systemy przenoszenia ciepła są niezwykle wydajne oraz emitują mniej dwutlenku węgla niż klasyczne układy gazowe lub olejowe. W poniższym artykule nie będziemy omawiać wszystkich pomp ciepła, skupimy się na urządzeniach typu powietrze-woda. Jak działają takie pompy? Jakie są ich zalety? Sprawdźmy!

Co warto wiedzieć o pompach powietrze-woda?

boiler pompy ciepła woda-powietrze

Zacznijmy od działania. Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują energię biosfery otaczającej budynek i przenoszą ją w postaci ciepła do wody, która wykorzystywana jest w instalacji grzewczej, np. ogrzewaniu podłogowym czy klasycznych grzejnikach. Systemy tego typu są zamknięte i wykorzystują sprężarki oraz komory grzewcze.

Jednym z głównych powodów, dla których tak wiele osób jest zainteresowanych pompami ciepła, jest ich efektywność. Systemy powietrzne są nawet 5 raz bardziej wydajne niż tradycyjne układy grzewcze. Dlatego po ich zainstalowaniu możemy zauważyć znaczne zmniejszenie rachunków za energię. Jakie jeszcze zalety posiadają te pompy? Sprawdźmy!

Korzyści płynące z instalacji pomp powietrze-woda

Jak już wiemy, pompy powietrze-woda odgrywają ważną rolę w systemach ogrzewania domów. Spójrzmy więc bliżej na zalety, jakie zapewniają te pompy ciepła.

Połączenie pomp ciepła z fotowoltaiką

Połączenie pompy typu powietrze-woda z systemem odnawialnych źródeł energii, jakim jest fotowoltaika, daje wiele możliwości. Słoneczny system pomaga w produkcji energii elektrycznej, zasilającej pompę ciepła. Takie połączenie jest idealnym rozwiązaniem, które pozwala na optymalizację domowego budżetu. Poza tym jest względnie tanie w montażu (zwłaszcza ze względu możliwość otrzymania dofinansowań) oraz eksploatacji.

Podsumowując, pompy ciepła odgrywają ważną rolę w systemach ogrzewania domów. Dodatkowo w połączeniu z fotowoltaiką pozwalają one zaoszczędzić pieniądze, przy jednoczesnym skutecznym ogrzewaniu naszego domu. Nie mają one także negatywnego wpływu na nasze środowisko, co czyni je idealną alternatywą dla tradycyjnych form ogrzewania takich jak piece wykorzystujące paliwa stałe.