Program „Czyste Powietrze” w nowej odsłonie

Program „Czyste Powietrze” w nowej odsłonie

Już od 3 stycznia 2023 roku można składać wnioski o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”. Jest to wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą zmodernizować swoje budynki w celu poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszenia emisji zanieczyszczeń powietrza. Dziś chcielibyśmy przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące programu, zapraszamy!

Na czym polega program?

Czyste powietrze
„Czyste Powietrze” to program, który został uruchomiony przez Ministerstwo Środowiska celem redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Program umożliwia właścicielom domów jednorodzinnych starania o dotację lub pożyczkę na wymianę źródła ciepła bądź prace związane z termomodernizacją. W końcu ekologiczne urządzenia grzewcze oraz dobra izolacja cieplna domu wiążą się z mniejszą ilością spalin, a to – analogicznie – zmniejsza smog. Program pozwala uzyskać nawet do 135 tys. zł wsparcia, gdzie wcześniejsza kwota wynosiła 100 tysięcy. Ministerstwo wprowadziło również możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie, co oznacza, że właściciel domu jednorodzinnego, który złożył już wcześniej wniosek o dopłatę na wymianę kotła, będzie mógł złożyć drugi wniosek na termomodernizację – to bardzo korzystne rozwiązanie, które wcześniej nie było uwzględnione w ramach programu. Dodatkowo wprowadzono możliwość uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną (o obniżonej emisyjności cząstek stałych ≤ 20 mg/m3) w sytuacji, w której budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu.

Kto może z niego skorzystać?

W przypadku programu „Czyste Powietrze” głównymi beneficjentami są:

W przypadku gdy dom jest użytkowany na podstawie umowy najmu, wynajmujący musi uzyskać zgodę od właściciela nieruchomości na przeprowadzenie modernizacji. Ponadto, przed przystąpieniem do modernizacji, należy wykonać audyt energetyczny budynku, który pozwoli określić, jakie rozwiązania będą najbardziej skuteczne i opłacalne.

Terminy

Program uruchomiony został w 2018 roku i jego czas trwania przewidziano na 10 lat. Nabór wniosków trwa od 15 marca do do 30 listopada każdego roku, a termin realizacji przewiduje się do 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o dofinansowanie. Co istotne, rozliczenie dotacji następuje do 3 miesięcy od daty zakończenia realizacji przedsięwzięcia.

Od momentu uruchomienia program cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jego efekty są już widoczne w wielu polskich domach. Program „Czyste powietrze” to inwestycja w przyszłość, która może przynieść wiele korzyści, a także dodatkowa pomoc finansowa. Dzięki zmodernizowanym budynkom zyskujemy lepszą jakość powietrza, oszczędność na rachunkach za energię oraz komfort cieplny. Warto zainteresować się tak korzystnymi rozwiązaniami!