Wszystko, co musisz o wiedzieć o fotowoltaice

Fotowoltaika na dachu” w nowej odsłonie

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak popularne w ostatnim czasie stały się rozwiązania fotowoltaiczne – wystarczy rozejrzeć się po najbliższej okolicy, a z pewnością tego typu instalacje będzie można dostrzec na dachach czy w ogrodach. Nie ma się co dziwić – w końcu to korzystne dla naszej kieszeni, niewyczerpalne źródło energii, które w dodatku umożliwia bycie bardziej eko! W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić najważniejsze informacje dotyczące fotowoltaiki. Zapraszamy do lektury!

Działanie fotowoltaiki

panel fotowoltaiczny
Aby instalacja fotowoltaiczna działała w prawidłowy sposób, same panele nie wystarczą. Niezbędny jest szereg elementów odpowiedzialnych za poszczególne zadania w przebiegu całego procesu. Moduły, które przyjęło nazywać się panelami, zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych połączonych ze sobą szeregowo. Ich zadaniem jest pobieranie energii słonecznej i zamiana jej na prąd stały (oznaczany DC), lecz aby można było go używać w budynku, musi zostać zamieniony w prąd przemienny (oznaczany AC). Do tego niezbędny jest kolejny element, czyli falownik. Jest on inwerterem, którego zadaniem jest wspomniana zmiana prądu z paneli na ten w gniazdkach. To najważniejsza część całej instalacji. Niezbędne są również systemy montażowe, okablowanie oraz sterowniki. Instalacja powinna także zostać wyposażona w ochronę przeciwprzepięciową, która będzie zabezpieczała ją przed ewentualnymi wyładowaniami.

Dlaczego warto się zdecydować na panele fotowoltaiczne?

Najczęstszą decyzją skłaniającą do montażu fotowoltaiki jest oszczędność – pozyskanie energii ze słońca to rozwiązanie, które wytwarza na tyle dużo zasobów mocy, że możemy bez problemu wykorzystać je do swoich celów. Nadprogramową energię można spożytkować na dwa sposoby – przekierować ją do zewnętrznej sieci energetycznej bądź do magazynu podpiętego do instalacji. Nie da się ukryć, że oprócz oszczędności jest to także większa niezależność – nie musimy być podporządkowani temu, co się dzieje na rynku, czyli na przykład wzrostowi cen. Ponadto taka produkcja nie ma negatywnego wpływu na środowisko – w końcu standardowy proces wytwarzania energii z wykorzystaniem paliw sprawia, że do atmosfery dostaje się wiele szkodliwych substancji. Co więcej, paliwa kopalne są także ograniczone, a gdy ich zasoby zaczną drastycznie maleć, na pewno wpłynie to na koszty pozyskiwania energii. Przy fotowoltaice korzystamy ze światła słonecznego, więc nie musimy obawiać się, że dostęp do źródła energii zostanie przerwany.

Korzystne warunki

Nie da się ukryć, że montaż fotowoltaiki może być sporym wydatkiem, dlatego rząd wyszedł z propozycją różnych projektów mających na celu ułatwienie realizacji takiego planu. Niewątpliwym plusem instalacji fotowoltaicznej jest możliwość skorzystania z dotacji – takie wsparcie finansowe czy niskooprocentowana pożyczka mogą znacznie odciążyć budżet. Co istotne, panele fotowoltaiczne można również odliczyć od podatku, co pozwala uzyskać korzystny zwrot pieniędzy. Choć początkowo koszty mogą wydawać się zbyt duże, warto pamiętać o wspomnianych dofinansowaniach i o tym, że jest to inwestycja na lata – biorąc pod uwagę zmienność rynku, będziemy w stanie zaoszczędzić dużo więcej, wybierając korzystanie z własnej energii elektrycznej, niż poleganie na źródłach standardowych.

Jak widać, przydomowa fotowoltaika może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. W perspektywie lat nie tylko zaoszczędzimy, ale i skutecznie zmniejszymy swój ślad ekologiczny. Korzystne warunki programów mogą więc tylko ułatwić podjęcie decyzji. W końcu niezależność, jaką zyskamy, wytwarzając własną energię elektryczną, będzie niezastąpiona!